Hükümet Kadın hd izle,
Sitemizde şuan toplam 706 film bulunmaktadır.

Hükümet Kadın 1 izle

 • Fragman
 • Tek Part
 • Tek Part
 • Part 1
 • Part 2
 • Part 4
1.776
1 puan2 puan3 puan4 puan5 puan (124 kişi oyladı. film iyi miydi? )
Loading...
FILM BILGILERI 1 sene önce eklendi
Hükümet Kadın 1 izle

Hükümet Kadın filmi, 7.0 puan alarak 2012 – Hükümet Kadın 1 izle Türkiye yapımı olan filmin konusunda ise

Oyuncu Sermiyan Midyat, 2010 yapımı Ay Lav Yu filmiyle çıkmıştı karşımıza ve farklı kültürlerin anlaşamama sorunu üzerinden aşka yeni bir tanım getirmeye çalışmıştı. İkinci filmi Hükümet Kadın artık bir klasik haline gelen ve ‘Bu bir BKM yapımıdır’ diye bağıran bir yapıda kurulmuş. Yani politik altyapı komediyle harmanlanmış bir biçimde ilerliyor. Tabii ki bu filmi izleyenlerin aklına bu tür benzerliklerden dolayı ilk olarak Vizontele serisi gelecek.

Üç aşağı beş yukarı (zamanlama olarak da yakın) aynı bakış açısının ürünü olan bu filmlerde Hükümet Kadın’la birlikte dikkatimi bir kez daha çeken şey, ironik, komik ve politik bir Kürt komedi anlayışına yer vermesi. Vizontele’lerin mantığı da benzer şekilde kurulmuştu. Yine aynı formül şaşmıyor. Yani son yıllarda sinemamızda doğuya ilişkin yapılan filmlerdeki minimal ve çatık kaşlı imajı yıkıp yerine politik hicivler koyma yolunu seçmiş yine BKM ve Midyat. Aslında sinemamızda 60’lı yılların sonlarında, özellikle de 70’li yıllarda Atıf Yılmaz’ın önderliğinde bu tarz filmlere bolca imza atılmıştı. Çoğu doğuda hayat bulan filmler, ironisini de kaba komedi anlayışı üzerinden yapıyordu. Doğru yapılırsa etkili olduğu kesin tabii!

Hükümet Kadın da aynı yöntemi kullanıyor, hedef olarak filmi askeri darbelerin toplumsal ve kişisel sorunsalına çekmeye çalışıyor ama ne yazık ki dramatik yapının yeterince yaygın kullanılmamasına takılıyor ve etkili bir anlatım sunamıyor o yüzden.

Mardin’de geçen hikaye büyüme hedefindeki bir ülkenin altyapı sorunundan, kız çocuklarının okutulmaması ve erkek egemen bakış açısına kadar bir sürü konuya el atmaya çalışıyor. Hikayenin içine hala bir sorun olarak devam eden Türkçe ve Kürtçe dil karmaşasını da koymaya çalışıyor. Aslında tüm bunların dışında bakılırsa yapmak istediğinin klasik Yeşilçam kalıplarında bir film olduğu da gerçek. Yoksa dramatik yapının bu denli savruk olmasını kabul etmek zor tabii.

Sekiz çocuklu bir kadın olan Xate, belediye başkanı kocasına tam destek, kendi halinde bir kadın. Kocası ölünce kendisini Midyat’ın belediye başkanı olarak buluyor. Okuma yazma bilmeyen, belediye başkanlığından zerre anlamayan bir kadının anaç yöntemlerle kasabasına su getirmesini, kocasının yarım bıraktığı işi tamamlamasını anlatıyor diyebiliriz kabaca film için. Belediyecilik anlayışını bugünün yol-su-elektrik anlayışına yakın bir çizgide kuran film, 1960’lı yılların politik çizgisini bugünle özdeşleştirmek konusunda da ısrarcı davranıyor sanki. Ve baktığımızda da onca süreç içerisinde pek fazla şeyin değişmediğini görüyoruz.

Filmde iyiyle kötünün çatışmasına da yer vermiş Midyat, hatta kendisine filmin kötü adamı rolünü biçmiş. Ama yine de salt iyi ve kötünün çatışması yok filmde. Bir yandan ezilen, bir yandan dayanışma içinde olan kadınların halleri Xate üzerinden yansıyor perdeye. Film bir de tamamen Demet Akbağ üzerinden kurmaya çabalamış hikayeyi. Bir hükümet kadın imajı yaratmaya çalışırken bu yolda Akbağ’ın beyazperdedeki duruşunu sonuna kadar kullanıyor. Ama bir yandan da başarılı işlere imza atan Akbağ’ın olduğu her filmin başarılı olamayacağına da dikkat çeker gibi. Ercan Kesal filmin başlarında karşımıza çıkıyor ve sakin oyunculuğuyla Altan Erkekli’nin yerine oynuyor biraz da! Böylesi daha iyi olmuş!

Hükümet Kadın, derdini daha sakin anlatıp, BKM yapımı olduğunu bu kadar haykırmasaydı, belki de daha ilgi çekecek bir film olabilirdi. Yani BKM’nin her filminin aynı yönetmenin elinden çıktığını düşünüyor insan ister istemez.

 

Yıl 1956. Xate sıradan bir güneydoğu kadınıdır. 8 çocuğuyla ve hatta onların da aileleriyle bir arada yaşamaktadır. Kocası ise Midyat’ın belediye başkanlığını yapmakta. İlçede sıcak havalardan dolayı yaşanan en büyük sıkıntı susuzluk. Maalesef başkan beklenmedik bir anda kaza geçirip hayata veda edince ondan boşalan koltuk ve geride kalan sorunlarla baş edecek yeni başkan için kargaşalar başlar. Cumhuriyet’ten sonra her şeyin çok yeni ve taze olduğu bir dönemde başkanlık da ahlaki ve toplumsal değerler gereği babadan oğula geçmektedir. 8 çocuktan hangisinin başkan olacağı tartışılırken, Belediye başkanının karısı Xate bir anda kendini belediye binasında başkan koltuğunda bulur.

 

Güneydoğu’nun ilk kadın belediye başkanının, Sermiyan Midyat’ın babaannesinin hayat hikayesinden yola çıkılarak çekilen film eğlenceli hikayesiyle izleyiciye güzel dakikalar yaşatmayı hedefliyor. Sermiyan Midyat tarafından senaryosu yazılarak aynı zamanda da yönetilen filmde Demet Akbağ’ın oyunculuğu göz dolduruyor. Çekimler 7 haftada Midyat’ta tamamlanırken, yönetmen Sermiyan Midyat Demet Akbağ’ı ön planda tutmak adına diğer oyuncular için deneyimli isimleri tercih etmemiş anlaşılan.

 

Film doğuda geçince bazı mesajları içermesi de kaçınılmaz oluyor. Sermiyan Midyat daha önce Ay Lav Yu ile yarattığı formülü aynı şekilde Hükümet Kadın’da uyguluyor. Dinlerin kardeşliği, halkların kardeşliği gibi hem toplumsal hem de politik mesajları aşırıya kaçmadan, kimsenin kuyruğuna basmadan yüzeysel bir şekilde vermeyi tercih ediyor. Üstelik bu yüzeyselliğin anlaşılmayacağından duyduğu endişeyi de filme yansıtarak aynı mesajı seyircinin gözüne sokarcasına, filmin farklı sekanslarında tekrar tekrar öne çıkarıyor. Farklı dinlerden insanların kardeşçe bir arada yaşadığı Midyat’ta dinlerle ilgili yaptığı göndermeler ne yazık ki eleştirmek için söyleyip ardından geri çekilmenin dışında bir etki yaratamıyor.Xate’nin bir kadın olarak yaşadığı sıkıntılar, değişen konumu sonrası başkanlığında da devam ediyor olmasına rağmen bu konuyla ilgili de anlatılanlar mesaj içermekten ziyade bir masal dinliyormuş hissi yaratıyor. Sermiyan Midyat gerçekten sağlam eleştirilerle gerek dramı, gerek komediyi, gerekse hicvi sonuna dek yansıtabileceği fırsatları elinin tersiyle itiyor ve filmini sıradan bir komedi olarak konumlandırmayı tercih ediyor. Film sırasında izleyicide kısa süreli anlık duygular yaratılıyor, bittikten sonraysa duygusallık ya da komiklik anlamında iz bırakacak hisler uyandıramıyor.

Hükümet Kadın konu olarak farklılığıyla beklenti yaratsa da izlerken Vizontele’yi yeniden izliyormuş hissinden kurtulamadım. Kurgu olarak da birbirine çok yakın olan bu iki filmde Doğu’daki ilçelere gelecek, halkın kullanmaya alışık olmadığı bir yeniliğin hikayesi anlatılıyor. (bkz. Televizyon = Su) Dönem olarak farklı zaman dilimlerinde geçiyor olsa da her ikisinin de darbelerden etkileniyor olması başka bir ortak nokta olarak göze çarpıyor. Vizontele’de Siti Ana olarak izlediğimiz Demet Akbağ, adeta ufak dokunuşlarla bu defa Xate Ana olarak karşımıza çıkıyor.

Kısacası adını duyduğumdan beri güzel beklentiler içine girdiğim film kendi adıma yetersizliklerle dolu, zayıf kaldı. Sermiyan Midyat’ın bu hikayeyle bundan çok daha iyisini yapabileceğini, neredeyse her sahnede yeniden düşündüm. Ne yapalım, umutlarımı bir sonraki filmine bırakıyorum artık.

 

Tür: IMDb +7, Komedi, Yerli Filmler

IMDB Puanı: 7.0

Etiketler: , , , ,

IMDB Puanı:

Yapım:

Yonetmen:

Oyuncular: , , ,

YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?
 

“Hükümet Kadın 1 izle” filminde 4 Yorum bulunuyor.
 1. Eşref - 1 sene önce demiş ki:

  Çok anlamlı bir film ya, geçmişte nasıl yönetiliyor şimdi nasıl keşke bu kadın kadar emek verebilseler 🙂

 2. Görkem - 1 sene önce demiş ki:

  Hükümet Kadın filminde ‘söyleme yap’ repliği aklıma geldi de bu kötü günlerde hafif gülümsedim, tekrar izlemek istedim kendimi izlerken buldum 🙂

 3. Ergin - 1 sene önce demiş ki:

  Hükümet kadın serisini bekliyoruz bence sıkılmadan usanılmadan izlenilecek bir film 🙂

 4. Ata - 1 sene önce demiş ki:

  Bu kadın gibi bir eşim olsun dünyayı yıkarım ben, helal olsun bu filmde vurgulanan bence kadınların hala bel kemiğimiz olması sanırım 🙂

<
<<< kapat >>>